Newry.ie

ADVERTISEMENT

MONDAY 8TH APRIL

Class 78: U16 Solo - The Joy McCall Cup

Meabh Downey, Flynn Performing Arts (88)Aoife Downey (87)Niamh Gallagher (86)

Class 84: U16 Duet - The Fiona & Rachel Flynn Cups

Meabh & Aoife Downey, Flynn Performing Arts  (87)Molly Houlahan & Abbie Keenan (84)

Class 79: U18 Solo - The PJ O’Hare Perpetual Challenge Cup

Tara Lundy, Flynn Performing Arts School of Music was the winner of the Kevin Neary memorial cup in the Girls Solo (Under 12) category at Newry Musical Feis. Photograph: Columba O'Hare/ Newry.ie
Tara Lundy, Flynn Performing Arts School of Music was the winner of the Kevin Neary memorial cup in the Girls Solo (Under 12) category at Newry Musical Feis. Photograph: Columba O'Hare/ Newry.ie

Caoimhe Bradley, Newry (86)Caoimhella Lundy (85)Niamh Wadsworth (84)

Class 80: U9 Boys – The Raymond McAllister Perpetual Challenge Cup

Oisin Murphy, Saval (88)Thomas Loughrey (87)Conrad O’Connor (86)

Class 81 U12 Boys – The Colm Wright Cup

Conor Sands, Cliodhna Cowan Music (87)PJ McVeigh (86)Jake McCabe (85)

Class 74: U8 Girls Solo – The Patrick Hanratty Cup

Ellie Lavery, Flynn Performing Arts (88)Joint: Juliette Loughrey & Lily Maher (87)Joint: Molly Noade & Caoimhe Murney (86)

Class 75: U10 Girls Solo – The Ethel Fitzpatrick Cup

Alexis McGuigan, Flynn Performing Arts (89)Anna Hegarty (88)Joint: Molly O’Neill, Cara McKinley, Orla Magill (87)

Class 96A: Gilbert & Sullivan – The Michael Mathers Cup

Meabh Downey, Aoife Downey & Rachel Finnegan Trio, Flynn Performing Arts (87)Aoife Downey (86)Ben Keenan (85)

Class 88: Interpretation - The Newry Chamber of Commerce Challenge Cup

Eimear Magee, Flynn Performing Arts (89),Amber Dixon (88),Joint: Caoimhella Lundy & Caoimhe Bradley (86)

Class 94: Ballad – The Mary McNeill Memorial Cup

Amber Dixon, Flynn Performing Arts (87)Caoimhella Lundy (86)

Class 95: Light Operatic – St. Patrick’s Choral and Operatic Society

Amber Dixon, Flynn Performing Arts (88)Caoimhella Lundy (87)

Class 16: First Steps Violin – The Mother Richard Memorial Cup

Kate McArdle, Dulargy NS (89)Chloe Coghlan (88)Emily Monaghan (87)

Class 21: First Steps Duets

Kate McArdle & Meabh McCann (89) Sophie Torley & Chloe Coghlan (88)Clara Jane Lennon & Kate McArdle (87)

Class 17: Elementary  (Grade 3)

Anna Mullholland (87)Joint: Fionn McGuiness & Shauna Rice (86)Eabha Callan (84)

Class 22: Elementary Duets

Anna Mulholland & Shona Cavardi (85)Shauna & Grainne Rice (84)Clodagh Cullen & Beile Sun (83)

Class 17A: Grade 3 Violin

Ethan Lyness (85)Meabh McPolin (84)Joint: Grace Connolly & Niamh McSherry (83)

Class 16A: Grade 1 Violin

Peter Brennan (88)Amy Bantleman (87)Seanie Hoskins (86)

Class 16B: Primary Grade 1-2

Katie Monaghan (89)Sean Hagan (88)Tara Lundy (87)

Class 21A: Primary Grade 1-2 Duets

Manoah Adelante & Michelle Cartan-Kerr (86)Joint: Katie Monaghan & Sadbh Lavery and Sorcha Magee & Katie Monaghan (84)Tadhg Traynor & Ava King (83)

Class 16C: Grade 2 Violin

Lauren Mellon (88)Ella O’Reilly (87)Allen Jophin (86)

Class 18: Transitional Grade 4-5 – The Leonard Gibney Memorial Cup

Nicole Fitzgerald (85)Eoin Callan (84)Joint: Marykate Mulholland & Holly Sweeney Burke (83)

Class 23: Transitional Grade 4-5 Duets

Finalists in the August Toremans Memorial Cup class at Newry Musical Feis. Photograph: Columba O'Hare/ Newry.ie
Finalists in the August Toremans Memorial Cup class at Newry Musical Feis. Photograph: Columba O'Hare/ Newry.ie

Nicole Fitzgerald & Erica Sheridan (84)Marykate Mulholland & Emily Moran (83)

Class 91A: U16 Moores Melodies – The Siobhan McGivern Cup

Aoife Downey, Flynn Performing Arts (90)Meabh Downey (88)Sarah Hoben (87)

Class 93A: U16 Percy French – The Graham Family Cup

Aoife Downey, Flynn Performing Arts (90)Meabh Downey (89)Jemma Hegarty (88)

TUESDAY 9TH APRIL

Class 67: Brass Solo Grade 4-5

Jessica Campbell (88)Ava Farrell (87)Max Coyle (86_

Class 67B: Brass Solo Advanced Grade 6-7

Charlie McCartan, St. Colman’s College (84)Joint: Aidan McKeown and Conor Corrigan (83)Marsha Kinney (80)

Class 68: Brass Solo Open - The Andy Tohill Cup

Jack Reilly, Kilkeel High School (88)

Class 70: Brass Ensemble U18 – The W. J. Grant Memorial Cup

St. Colman’s College, Newry (87)Our Lady’s Grammar School (86)St. Paul’s High School (85)

Class 70A: Brass Ensemble Grade 3 & Under – The Newry Feis Challenge Cup

St. Joseph’s High School, Newry (87)St. Colman’s College (86)Abbey CBS Junior Brass (85)

Class 66B: Brass Solo Grade 2-3 – The Naoimh Mathers Cup

Aisling O’Callaghan, St. Joseph’s PS Newry (87)John Duffin (86)Bliana Tumilty (85)

Class 66: Brass Solo: Pre Grade 1 – The Burke Cup

Adjudicator Benjamin Costello presents the August Toremans Memorial Cup to Ellie McKevitt for her Under 14 set piece at Newry Musical Feis. Photograph: Columba O'Hare/ Newry.ie
Adjudicator Benjamin Costello presents the August Toremans Memorial Cup to Ellie McKevitt for her Under 14 set piece at Newry Musical Feis. Photograph: Columba O'Hare/ Newry.ie

James O’Hanlon, St. Joseph’s HS Newry (86)Lorcan Cumiskey (85)Joint: Charlie Kenna and Eshal Hareem (84)

Class 66A: Brass Solo – Grade 1 – The Betty Trundle Memorial Cup

Eoin Kelland, St. Peter’s PS, Cloughreagh (86)Anna-Rose Magee (85)Joint: Sheouin McLoughlin-McAteer and Hannah McConville (84)

Class 87: Folk Song U18 – The Thomas Hanratty Memorial Cup

Eimear Magee, Flynn Performing Arts (89)Bernadette Coughlin (88)Joint: Caoimhella Lundy (87) & Orla Kelly

Class 92: Folk Song – Perpetual Silver Challenge Cup

Jordan Lively, Flynn Performing Arts (87)

Class 90: Two Songs of Contrasting Character – The Newry Rotary Club Silver

Bowl

Amber Dixon, Flynn Performing Arts (88)

Class 91: Moores Melodies – The William McNeill Memorial Silver Challenge Cup

Caoimhella Lundy, Flynn Performing Arts (88)Amber Dixon (87)Frank McMullan (86)

Class 93: Percy French – The Craig Rose Bowl

Eimear Magee, Flynn Performing Arts (90)Amber Dixon (88)Joint: Bernadette Coughlin & Frank McMullan (87)

Class 107A: Hymn Singing Primary School – The Alma Brown Shield

St. Clare’s Abbey (88)Joint: St. Patrick’s Hiltown & St. Patrick’s Drumgreenagh (87)St Mary’s Dechomet (86)

Class 98A: Primary School Choir (non-prize winners) – The Jack Doyle Memorial Trophy

St Patrick’s CrossmaglenSt. Clare’s PS DublinSt. Matthew’s Magheramayo

Class 99: Primary School Choir U12 – The Canon Burke Memorial Cup

St. Patrick’s PS, Drumhreenagh (87)St Clare’s PS, Dublin (85)

Class 104A: High School Choir – The Rafferty Family Cup

St. Paul’s HS, Bessbrook (87)

Class 107: Hymn Singing U18 – The Inter Old Students Silver Salver

St. Paul’s HS, Bessbrook (87)Abbey CBS, Newry (86)

Class 100: Boys Choir – The Newry Reporter Challenge Cup

Abbey CBS, Newry (87)St. Paul’s HS, Bessbrook (86)St. Colman’s College, Newry (85)

Class 108: Plain Song – Fr. Seamus Moore Cup

St. Paul’s HS, Bessbrook (88)St. Colman;s College, Newry (86)

Class 18A: Violin Grade 4-5

Niamh Noade, St Malachy's Primary School came second in the Girls Solo (Under 12) competition at Newry Musical Feis. Photograph: Columba O'Hare/ Newry.ie
Niamh Noade, St Malachy's Primary School came second in the Girls Solo (Under 12) competition at Newry Musical Feis. Photograph: Columba O'Hare/ Newry.ie

Lucy Qua (86)Sophie Carr (85)Molly Grogan (84)

Class 19: Intermediate Violin Grade 6-7 – The Teresa Donnelly Cup

Sarah Brazil (87)Hannah Pheifer (85)Joint: Blathaid Drumgoole & Eadaoin Drumgoole (84)

Class 19A: Grade 6-7

Edith Qua (89)Zoe Hennessy (84)Jenny Loy (83)

Class 24: Intermediate Violin Duet (Grade 6-7)

Lucy & Edith Qua (89)

Class 20: Senior Violin Class (Grade 8) – The Farrell Cup

Emma Graham (87)Anna Wiseman (85)Emma Connolly (84)

Class 20A: Concert Class – Fr Brendan McNally Cup and Bursary

Sarah Brazil, Dundalk (88)Cormac MacCanna (86)Blathnaid Drumgoole (85)

WEDNESDAY 10TH APRIL

Rang 114: Amhran Aonar (Paisti Oga)

P2

Miceal Bennett (83)

P3

Alannah Savage (86)Joint: Caela O’Neill, Grace Loye, & Alicia King (85)Joint: Eibhlin McCreesh, Aoise Marron & Lauren Cumiskey (84)

Rang 117: Amhran Aonar (Os Cionn 15 Bliana) – Corn an Chanonaigh Esler

Jordan Lively, Flynn Performing Arts (84)

Rang 114A: Amhran Aonar (Paisti Oga)

P4

Aideen Quinn (88)Casey Ni Cheallachain (87)Niamh Conlon (86)

Rang 115: Amhran Aonar (Faoi 12 Bliana) P6-7 – Corn Ghear O’Raincin

Joint: Blaithiín Ní Shuilleabhain & Eabha Ní Mhotlaigh (90)Calvin Foy (89)Aislinn Nic Conbhui (88)

Rang 119: Coir Bunscoil – Corn a bhronn Lucy McDonald

St. Patrick’s Cullyhanna (89)St. Patrick;s Crossmaglen (88)

Rang 120: Coir (Comortos Oscailte) – Corn Chuisle nan Gael

St. Patrick’s PS Crossmaglen (88)

Class 85: Vocal Duet U18 – The Brown Cups

Aoife Morgan & Abbi Campbell, Newry (86)Mark Beattie & Eoin Finnerty (85)Niamh Wadsworth & Eimear Byrne (84)

Class 85A: Vocal Duet O18

Jordan Lively & Eimear Magee, Flynn Performing Arts (84)Abby Connolly & Abbi Campbell (83)

Class 89: Oratorio/Sacred Solo – The Robert Sterrit Memorial Silver Challenge Cup

Amber Dixon, Flynn Performing Arts (87)Eoin Finnerty (85)Caoimhe Bradley (84)

Class 95A: The Margaret Hand Memorial Cup & Bursary

Amber Dixon, Flynn Performing Arts (87)Joint: Caoimhella Lundy & Caoimhe Bradley (86)Eoin Finnerty (85)

Class 41: Orchestra – Newry Junior Orchestra Cup

St. Colman’s College, Newry (86)Sacred Heart Grammar School, Newry (85)St. Paul’s High School, Bessbrook (84)

Class 102: Girls Choir U16 – The Sacred Heart PPU Cup

Sacred Heart Grammar School, Newry (85)

Class 101: Secondary School Choir – The Mary Collins Rose Bowl

St. Paul’s HS, Bessbrook (87)Joint: Sacred Heart Grammar School & Abbey CBS (85)St. Colman’s College, Newry (84)

Class 103: Girls Choir U18 – The Newry Musical Feis Challenge Cup

St. Paul’s HS, Bessbrook (88)Sacred Heart Grammar School, Newry (87)

THURSDAY 11TH APRIL

Class 76A: Girls Solo P6/7 – The Sr Mercedes Cup

Leanna-Rose McPolin (88)Natasha Smith (87)Joint: Orlagh McEvoy and Eva Larkin (86)

Class 83A: Boys Solos for P6/7 – The Silver Challenge Perpetual Cup

Sean O’Neill (87)Joint: Danny Fitzpatrick and Conor Trainor (86)Bobby Magowan (85)

Class 83B: Boys Solo for KS2

Competitors in the Girls Solo Under 12 category at Newry Feis. Photograph: Columba O'Hare/ Newry.ie
Competitors in the Girls Solo Under 12 category at Newry Feis. Photograph: Columba O'Hare/ Newry.ie

Victor Bogun (85)

Class 87: U16 Folk Song – The Tir Eoghain Cup

Aoife Downey (91)Méabh Downey (90)Joint: Conrad O’Connor and Rachel Finnegan (89)

Class 26: First Steps (Pre-Grade 1)

Grace Mackin (86)Kathryn Fay (85)Jennifer Borges (84)

Class 28: Transitional (Grade 4-5)

Lucy Robinson Morgan

Class 28A: Grade 4-5

Grace Gernon (83)Cliodhna Mathers (82)

Class 29A: Grade 6-7

Eadaoin Drumgoole (85)

Class 31: First Steps Bass and Cello

Joseph Wiley (87)

Class 31A: Junior Lower Strings (a)

Laura McCarthy (86)Niamh Boggans (84)

Class 31B: Junior Lower Strings (b)

Roisin Ni Dhubhaill (86)Aine Coggans (85)Mario – Liam Gaztambide (84)

Class 32: Intermediate Solo

Ruairi Coggans (89)John Graham (88)Isabel Wiseman (84)

Class 33: Senior Solo

Dearbhla Coggans (84)

Class 34A: Classical Lever Novice

Fionn McKeever (88)Leah Meehan (87)Chloe Crinion (85)

Class 34B: Classical Lever Junior

Ciara McKeown (86)Caiti Tennyson (85)Kate McArdle (84)

Class 34C: Classical Lever Intermediate

Grace Connolly (87)

Class 34D: Pedal Harp

Paige McDonald (87)

Class 34E: Irish Harp

Brenna Byrne (87)Katie King (86)Rachel Hannah (85)

Class 35: Irish Harp Ensemble

Sonas Harp Ensemble, Carroll School of Harp (87)

FRIDAY 12TH APRIL

Class 82: Boys Solo O12 U16 – The Tony McAlinden Perpetual Challenge Cup

Ben Mooney, Flynn Performing Arts (87)Daire Downey (86)Cathal Smyth (85)

Class 83: Boys Solo Open

Frank McMullan, Flynn Performing Arts (87)Eoin Finnerty (86)Joint: Daire Downey and Ben Keenan (85)

Class 77: U14 Girls Solo

Ellie McKevitt, Flynn Performing Arts (87)Joint: Molly Houlahan and Aoife Hughes (86)Joint: Niamh Rice and Cara McCormack (85)

Class 76: U12 Girls Solo

Tara Lundy, Flynn Performing Arts (88)Joint: Shannon Copeland and Niamh Noade (87)Alanah Lowther (86)

Class 7: Grade 8 Piano – The Tweedie Perpetual Challenge Cup

Aoife Reel, Newry Academy of Music (86)Daire Downey (84)

Class 5: U15 Piano – The Nora Trodden Memorial Cup

Marsha Kinney, Bessbrook (86)

Class 5A: Grade 4/5 Piano – Trinity Cup

Ciaran Coghlan, Newry Academy of Music (87)Luke McKeveney (86)Nathan Hoang (85)

Class 37A: Primary School String Ensemble

St. Ronan’s PS, Newry (88)Cloughoge PS, Newry (87)Joint: St. Joseph & St. James, Poyntzpass and St. Clare’s Abbey, Newry (86)

Class 40A: Creating Music (KS1) – The Margaret McAuley Trophy

Ballyholland PS (87)

Class 4A Grade 3 Piano – The Geraldine Carr Cup

Sarah Hoben, Newry Academy of Music (89)Danielle Murphy (88)Joint: Eilis Clinton and Jack Kewis (87)

Class 4: U13 Piano – The McEvoy Cup

Mary Anne Feehan, Ellie Sands and Aoife O'Hare with their certificates in the Girls Solo Under 12 category at Newry Musical Feis. Photograph: Columba O'Hare/ Newry.ie
Mary Anne Feehan, Ellie Sands and Aoife O'Hare with their certificates in the Girls Solo Under 12 category at Newry Musical Feis. Photograph: Columba O'Hare/ Newry.ie

Emily Liu, Dublin (84)Katie McCarthey (83)

Class 6: U17 Piano – The Michael Cahill Cup

Evan Lui, Dublin (84)Brenna Byrne (83)Aoife Reel (82)

Class 6A: Higher Repertoire – Anderson Cup

Emily Lui, Dublin (86)Joint: Rose McPolin and Brenna Byrne (85)Joint: Aoife Downey, Méabh Downey and Aisling Gallagher (84)

Class 97: Songs from the Shows Over 16 – Newry Musical and Orchestral Society Golden Jubilee Cup

Eoin Finnerty, Flynn Performing Arts (89)Joint: Amber Dixon and Dara Evans (88)Marie-Claire O’Connor (87)

Class 97B: Excerpts from a Stage Production – The Wesley Livingstone MBE Memorial Cup

Flynn Performing Arts – Blood Brothers (89)Joint: Flynn Performing Arts 11 and Niamh O’Hanlon Group 1 (88)Joint: Flynn Performing Arts 4 and Flynn Performing Arts 10 (87)

SATURDAY 13TH APRIL

Class 1: U7 Piano – The Helena Caruth Cup

Ariane-Eugenie Salve, KS Academy (89)Charlie O’Malley (86)Joint: Molly Davis and Grace O’Rourke (84)

Class 9: U7 Piano Duet

1. Grace O’Rourke and Ariane-Eugenie Salve, KS Academy (84)

Class 1A: Pre-Grade 1 Piano

Maire Keane, Costal Music (88)Joint: Clara Canning and Guoda Jerofenko (87)Joint: Aoife Fitzsimons, Eoghan Fitzpatrick, Molly Bannon and Eabha Monaghan (86)

Class 2: U9 Piano – The Nicholson Cup

Athenias Salve, KS Academy (88)Annalise Harris (87)Ruby O’Neill (85)

Class 10: U9 Piano Duet – The Neville Cups

Ariane-Eugenie &  Athenias Salve, KS Academy (84)

Class 2A: Grade 1 Piano

Chloe Coghlan, Newry Academy of Music (88)Joint: Laura Sayers and Nicole Dutier (87)Joint: Lionel Adanlate and Claire Fitzsimons (86)

Class 3: U11 Piano – The Dorothy Haines Dent Cup

Patrick McAllister, Saval (89)Ruby Maher (88)Aristide Salve (85)

Class 11: U11 Piano Duet – The Florence Haines Dent Memorial Cup

Aristide & Athenias Salve, KS Academy (89)

Class 3A: Grade 2 Piano

Blathnid Gambold, Burren (87)Oisin Murphy (86)Joint: Katie Bannon and Odhran Farrell (85)

Class 97A: U12 Songs from the Shows – The Livingstone Family Cup

Shannon Copeland, Melody Music Warrenpoint (88)Joint: Molly O’Neill and Robyn Cunningham (87)Ellie Sands, Ellie Lavery, Sophie Lavery, Ava McPolin, Aoife O’Hare, Eimear O’Reilly, Sophia Murphy (86)

Class 96: U16 Songs from the Shows – The John Bell Memorial Cup

Sarah Hoben, Flynn Performing Arts (88)Aoife Downey (87)Joint: Méabh Downey, Daire Downey, Lauren Brannigan, Jemma Hegarty, Rachel Finnegan, Aoife Hughes, Leah McCarron (86)

SPECIAL AWARDS

The Seamus Mulligan Cup (Most Promising Brass Player) – Jack Reilly, Kilkeel High School

Fr Brendan McNally Cup - Sarah Brazil, Dundalk

The Michael Delargy Cup (Highest Mark in Solo Strings) – Edith Qua (89)

Bernard Trodden Memorial Cup (Most Promising Violinist Grade 5 or below) – Kate McArdle (89)

Harry J Heather Rose Bowl (Highest Mark in Choral Section) – St. Paul’s HS, Bessbrook (88)

The Marilynne Davies Cup – Most Promising Viola Player – Eadaoin Drumgoole, Dundalkl

The Rodney Henry Cup – Most Promising Cellist – Ruaidhri Coggans, Dundalk

The Masterson Perpetual Cup – Most Promising Bass Player – John Graham, Ravensdale

The Mons. Toremans Memorial Trophy – Ellie McKevitt, Flynn Performing Arts

The Doreen Whitten Cup – Highest Mark in Solo Piano – Sarah Hoben, Newry Academy of Music

The Siobhan Taylor Cup – Most Promising Pianist Below Grade 3 – Patrick McAllister, Saval

The Kathleen Cassidy Cup – Most Promising Singer U16 – Aoife Downey, Flynn Performing Arts

The Guinane Trophy – Most Promising Adult Singer – Eoin Finnerty, Flynn Performing Arts

The Mary Delargy Cup – The Spirit of the Feis – Amber Dixon and Conrad O’Connor, Flynn Performing Arts

Pin It

WHAT'S ON IN NEWRY

22May
https---cdn.evbuc.com-images-62636156-294665231391-1-original.20190521-132838.jpeg07:00PM - 09:00PM]
Orchestra of Minnesota, U.S.A
Newry Town Hall
22May
Screen Shot 2019-05-17 at 22.40.03.png07:30PM - ]
Blues on the Bay
Warrenpoint Town Centre
22May
https---cdn.evbuc.com-images-62636156-294665231391-1-original.20190521-132838.jpeg07:00PM - 09:00PM]
Orchestra of Minnesota, U.S.A
Newry Town Hall
22May
Screen Shot 2019-05-17 at 22.40.03.png07:30PM - ]
Blues on the Bay
Warrenpoint Town Centre
23May
Screen Shot 2019-05-17 at 22.40.03.png10:00PM - ]
Blues on the Bay
Warrenpoint Town Centre
24May
Screen Shot 2019-05-17 at 22.40.03.png05:30PM - ]
Blues on the Bay
Warrenpoint Town Centre
25May
_MG_7561_269035.jpg11:00AM - 03:00PM]
Stephen Fitzpatrick Auction
Stephen Fitzpatrick Auctioneers
25May
Screen Shot 2019-05-17 at 22.40.03.png01:00PM - ]
Blues on the Bay
Warrenpoint Town Centre
26May
Screen Shot 2019-05-17 at 22.40.03.png01:00PM - ]
Blues on the Bay
Warrenpoint Town Centre
26May
rutter concertposter.JPG07:00PM - 09:00PM]
Concert of Sacred Music composed by John Rutter
Newry Cathedral
27May
Screen Shot 2019-05-17 at 22.40.03.png02:00PM - ]
Blues on the Bay
Warrenpoint Town Centre
22May
https---cdn.evbuc.com-images-62636156-294665231391-1-original.20190521-132838.jpeg07:00PM - 09:00PM]
Orchestra of Minnesota, U.S.A
Newry Town Hall
22May
Screen Shot 2019-05-17 at 22.40.03.png07:30PM - ]
Blues on the Bay
Warrenpoint Town Centre
23May
Screen Shot 2019-05-17 at 22.40.03.png10:00PM - ]
Blues on the Bay
Warrenpoint Town Centre
24May
Screen Shot 2019-05-17 at 22.40.03.png05:30PM - ]
Blues on the Bay
Warrenpoint Town Centre
25May
_MG_7561_269035.jpg11:00AM - 03:00PM]
Stephen Fitzpatrick Auction
Stephen Fitzpatrick Auctioneers
25May
Screen Shot 2019-05-17 at 22.40.03.png01:00PM - ]
Blues on the Bay
Warrenpoint Town Centre
26May
Screen Shot 2019-05-17 at 22.40.03.png01:00PM - ]
Blues on the Bay
Warrenpoint Town Centre
26May
rutter concertposter.JPG07:00PM - 09:00PM]
Concert of Sacred Music composed by John Rutter
Newry Cathedral
27May
Screen Shot 2019-05-17 at 22.40.03.png02:00PM - ]
Blues on the Bay
Warrenpoint Town Centre
31May
fd34.jpg08:00PM - 11:00PM]
Nae Pasaran! screening
Kilbroney Integrated PS
01Jun
CeramicWorkshops.jpg10:00AM - 01:00PM]
Ceramic Illustration Workshops
Newry - Various Venues
02Jun
CeramicWorkshops.jpg10:00AM - 01:00PM]
Ceramic Illustration Workshops
Newry - Various Venues
03Jun
CeramicWorkshops.jpg10:00AM - 01:00PM]
Ceramic Illustration Workshops
Newry - Various Venues
04Jun
CeramicWorkshops.jpg10:00AM - 01:00PM]
Ceramic Illustration Workshops
Newry - Various Venues
05Jun
CeramicWorkshops.jpg10:00AM - 01:00PM]
Ceramic Illustration Workshops
Newry - Various Venues
05Jun
BRUNO GROENING.jpg05:15PM - 06:30PM]
Information Lecture: Help and Healing on the Spiritual Path
Mourne Country Hotel
06Jun
CeramicWorkshops.jpg10:00AM - 01:00PM]
Ceramic Illustration Workshops
Newry - Various Venues
07Jun
CeramicWorkshops.jpg10:00AM - 01:00PM]
Ceramic Illustration Workshops
Newry - Various Venues
08Jun
CeramicWorkshops.jpg10:00AM - 01:00PM]
Ceramic Illustration Workshops
Newry - Various Venues
09Jun
CeramicWorkshops.jpg10:00AM - 01:00PM]
Ceramic Illustration Workshops
Newry - Various Venues
10Jun
CeramicWorkshops.jpg10:00AM - 01:00PM]
Ceramic Illustration Workshops
Newry - Various Venues
11Jun
CeramicWorkshops.jpg10:00AM - 01:00PM]
Ceramic Illustration Workshops
Newry - Various Venues
12Jun
CeramicWorkshops.jpg10:00AM - 01:00PM]
Ceramic Illustration Workshops
Newry - Various Venues
13Jun
CeramicWorkshops.jpg10:00AM - 01:00PM]
Ceramic Illustration Workshops
Newry - Various Venues
14Jun
CeramicWorkshops.jpg10:00AM - 01:00PM]
Ceramic Illustration Workshops
Newry - Various Venues
15Jun
CeramicWorkshops.jpg10:00AM - 01:00PM]
Ceramic Illustration Workshops
Newry - Various Venues
15Jun
CeramicWorkshops.jpg10:00AM - 01:00PM]
Ceramic Illustration Workshops
Newry - Various Venues
20Jun
09:00AM - 04:00PM]
Applied Suicide Intervention Skills Training
Wald Centre
21Jun
09:00AM - 04:00PM]
Applied Suicide Intervention Skills Training
Wald Centre

VIDEO

Larisa Sokele - Diverse City
Larisa Sokele - Diverse City

Larisa Sokele from Latvia talks about her Dressmaking business in Newry

Dan Gebski - Diverse City
Dan Gebski - Diverse City

Dan arrived in Ireland 15 years ago and lives in Newry with his wife and five year old son.

FOLLOW NEWRY.IE

 

 

DONATE

Please consider supporting Newry.ie

Amount:
Newry.ie require Cookies on some parts of our site to enable full functionality. By using Newry.ie you consent to our use of Cookies. You can use your browser settings to disable cookies on this or any other website.
More information Ok